Nowy Rok - nowa energia - nowy TY

Aktualizacja: lut 20

Nadchodzi koniec roku 2020. Rok pełen zmian w życiu każdego z nas. Zmian na tle politycznym, socjologicznym, psychologicznym i mentalnym. Dla mnie był to czas nauki, odpuszczania rzeczy, które mi nie służą jak: poczucie winy i obowiązku, brak wiary we własne siły, presja ze strony rodziny czy społeczeństwa, oddalenie od siebie niewygodnych uczuć czy spędzanie każdej wolnej chwili online.


Jak każdy potrzebuję oddechu, dlatego zajęcia w naszym studio jogi online rozpoczynamy od 7 stycznia. Do tego momentu sam bądź jak najwięcej offline - spotkaj się z przyjaciółmi i rodziną, spaceruj na łonie przyrody, spędź czas z książką i przytulaj się jak najwięcej, nawet jeżeli możesz tylko uściskać swojego zwierzaka.


A jak wejść w nowy rok z nową energią? Poniżej dzielę się z wami moimi wskazówkami, które pomogły mi w mojej drodze do wewnętrznej równowagi.Po 1. ZADBAJ O SIEBIE


Czas spędzony w domu pokazał mi, jak często omijam własne potrzeby i poświęcam moją uwagę na potrzeby innych. Na przykład każdego poranka zaczynam dzień od napełnienia kotom miseczek i krótkiej zabawy z nimi. Oczywiście każdy wie, że koty potrafią owinąć człowieka wokół palca i stworzyć tym samym z nas niewolników. Ale niech pierwszy rzuci kamień ten, kto nie zakocha się w tych wielkich, zielonych, kocich oczętach! ;)


Dbanie o siebie i o swoje potrzeby w obecnym świecie niestety często odbierane jest jako egoizm, szczególnie gdy chodzi o kobiety (przepraszam mężczyźni, ale lwia część mojej społeczności to akurat kobiety). Myślisz najpierw o innych i stawiasz siebie na samym końcu. Niestety doprowadza to do wypalenia, a potem do rezygnacji i depresji. Musisz sobie zdać sprawę, że ciągłe zabieganie, zamartwianie, zaspokajanie cudzych potrzeb - nikomu nie służy, w szczególności nie Tobie.


Dlatego tak ważnym jest uwzględnienie odpoczynku w codziennym planie dania. Pamiętaj, żeby zadbać zarówno o ciało, umysł jak i duszę. Odpoczynek to odejście od codziennych obowiązków, nawet gdy nie jesteś zmęczony (na przykład odejście od komputera w dobie home-office i home-schooling), to wyjście na spacer gdy nie możemy zapewnić sobie aktywności fizycznej, to niwelowanie stresu za pomocą medytacji. Medytacja to nie tylko aktywność na macie, ale też szydełkowanie, modlitwy lub inna powtarzająca czynność, która uspokaja umysł i odciąga choć na chwilę od rzeczywistości. Zaufaj swojej intuicji, a ona podpowie ci, czego potrzebujesz najbardziej. I pamiętaj - Twój nastrój wpływa nie tylko na Ciebie, ale tez na osoby w Twoim otoczeniu. Dbając o odpoczynek, dbasz o jakość Twojej relacji z samym sobą oraz z innymi.


Po 2. BĄDŹ GOTOWY NA ZMIANY


Każdy z nas lubi robić dalekosiężne plany na przyszłość, choć 2020 pokazał, że i one mogą lec w gruzach. Świat składa się z nieustannych zmian. Twoje ciało również zmienia się z dnia na dzień, produkując nowe komórki, zastępując te stare, obumarłe lub zniszczone. Dlatego bądź tak samo mądry i od razu reaguj na zmiany w otoczeniu, społeczności, życiu.


Uwielbiam myśl Paula Coelho, który napisał w jednej ze swoich książek "Bądź jak płynąca rzeka, a nie staw, w którym ciągle stoi ta sama woda". Zostaw w tyle strach przed przyszłością, strach przed nieznanym. Pomyśl, że życie to wielka przygoda, która daje Ci lekcję przetrwania, byś mógł na dłużej zachować witalność i uśmiech. Tym bardziej, że 2020 już za pasem, a Saturn i Jowisz w znaku Wodnika zapowiada lepszą i bardziej harmonijną przyszłość.


W momentach zadumy często wracam do wspaniałej książki Spencer'a Johnson'a - "Kto zjadł mój ser". W zabawny spokój opisuje cztery typy osobowości, porównując ludzi do myszy - i pokazuje jak te osobowości dążą do uzyskania celu - ser - i reagują na zmiany. Przeczytasz ta książkę jednym tchem! A jeśli potrzebujesz dodatkowego wsparcia, od 17 stycznia ruszam z kolejnym kursem czyli KREUJĘ LEPSZE ŻYCIE - czyli mój autorski kurs przyciągania lepszej przyszłości używając narzędzi jogi i medytacji.


Po 3. STRES? ODDYCHAJ GŁĘBOKO


Stres to nieodłączny element naszej rzeczywistości - jedna informacja i jesteś zalany zimnym potem, serce bije jak oszalałe, masz problemy gastryczne. Zła wiadomość jest taka, że nie da się kompletnie odciąć od sytuacji stresowych. Ale mam tez dobrą wiadomość - można wykorzystać narzędzia Jogi, by go zniwelować.


Stres powoduje pobudzenie części współczulnej autonomicznego układu nerwowego. Nasz układ autonomiczny składa się z dwóch część: współczulnej i przywspółczulnej. Ta pierwsza odpowiada za reakcję "uciekaj albo walcz", wytwarza hormony stresu i mobilizuje organizm do maksymalnego wysiłku. Część przywspółczulna daje nam przyjemne odczucie rozluźnienia i relaksu, które pojawia się gdy czujemy się bezpieczni i np. zjemy obfity posiłek (impuls z nerwu błędnego).


Stres to czynnik powodujący pobudzenie układu współczulnego, co skutkuje wyrzutem kortyzolu do krwi, pełną mobilizacją układu mięśniowego, zmniejszeniem wydolności układu odpornościowego, pokarmowego oraz innych układów (zbędnych w czasie walki o życie). Reakcja ta jest w pełni prawidłowa, ale niestety tylko w realiach prawdziwego zagrożenia życia (gdy np. w czasach prehistorycznych gonił nas tygrys szablozębny). Dzisiaj naszymi tygrysami są inne zdarzenia: utrata pracy, toksyczny szef, kłótnie z bliskimi. Niestety nasze ciało nie potrafi odróżnić tych zdarzeń i pojawia się chroniczny stres. Wyniszczający, upośledzający działanie naszego organizmu i prowadzący do chorób. Dlatego odpoczynek (czyli punkt 1.) jest tak ważny. To on pozwala naszemu ciału wrócić do stanu relaksacji


A jeśli sam odpoczynek nie wystarcza? Wykorzystaj wtedy moc Pranayama jak Pełen Oddech Jogina lub łagodne Ujjayi. Uspokoją Ci nerwy i pomogą przygotować się ciało do Medytacji, która uspokaja ciało, umysł i emocje. Pamiętaj, że nie jesteś w tym sam. Wiele osób przechodzi ciężki okres pod koniec 2020 roku. Możesz prosić o wsparcie. Czy to ze strony rodziny, przyjaciół czy z mojej strony! Właśnie dlatego stworzyłam zamknięta grupę na Facebooku "Jogiczna podróż przez życie" - to społeczność ludzi wspierających się nawzajem. Wystarczy tylko zapisać się do newslettera i odpowiedzieć na wszystkie pytania przed dołączeniem do grupy. Służę pomocą!


Po 4. NIGDY SIĘ NIE PODDAWAJ


Kiedy rzeczy nie wychodzą do końca tak, jak sobie to wyobrażamy lub jak tego chcemy - mamy skłonność do rezygnowania. "W obecnej dobie pieniądza i wyścigu szczurów, trudno jest być sobą i realizować swoje marzenia!" - pewnie nie raz to słyszałeś. A co jeśli powiem Ci, że to wszystko dzieje się w Twojej głowie?!


Kiedy tkwisz w jakimś projekcie po uszy, nie widzisz, możesz przestać dostrzegać jego wartość i co daje innym. Łatwo popaść w samokrytykę i stracić zapał. Pamiętaj jednak, że wszystko to szansa na zdobycie nowego doświadczenia, otrzymanie życiowej lekcji i zrealizowanie swoich celów. Jesteś wystarczający w tym co robisz i możesz osiągnąć sukces.


Oczywiście przyjdą momenty zawahania i strachu przed tym, co przyniesie przyszłość. Zaufaj sobie, że to co robisz ma sens. Życie to nieustanna sinusoida wzlotów i upadków, ale ważne byś mimo tych zawahań, piął się w górę. Jeżeli serce Ci podpowiada, że warto - "GO FOR IT"!!! I pamiętaj, że nikt nie jest idealny i nawet najwięksi bogacze też miewają upadki.


Po 5. MNIEJ ZNACZY WIĘCEJ


Pozostaw sobie najbliższe dni na przemyślenie - jak ułatwić sobie życie. Ja postanowiłam na jedno słowo: MNIEJ. MNIEJ rzeczy, to więcej przestrzeni. Sprzedaj więc lub oddaj rzeczy, które już więcej się Ci nie przydadzą i z którymi nie czujesz silnej więzi emocjonalnej. MNIEJ rzeczy to mniej bałaganu i mniej kłótni, gdzie je wszystkie podziać. Słowo MNIEJ dotyczy również czystek w znajomych na Facebooku, którzy nie są zgodni z twoim nurtem w życiu lub przeszkadzają ci w realizacji marzeń. MNIEJ to rozwiązanie starych problemów, kłótni, wyjaśnienie spraw, które wciąż zamiatane pod dywan, zatruwają serce i umysł. MNIEJ to również uporządkowanie sobie niektórych spraw w głowie, zdecydowanie się na pewien określony kierunek, silne postanowienia, afirmacje i marzenia.


Im więcej spraw nosisz ze sobą jak bagaż doświadczeń, tym większy mętlik w głowie. A życie pokazało, że nawet największe plany mogą lęgnąć w gruzach w nieprzychylnej rzeczywistości. Dlatego mimo planów - ciesz się chwilą i reaguj szybko na zmiany (czyli punkt 2.). A przed kupnem kolejnej rzeczy do domu czy szafy, lub obowiązkiem który zamierzasz podjąć - zastanów się podwójnie. I być może w tej chwili padanie słowo MNIEJ.Po 6. KAŻDEGO DNIA POCZUJ MIŁOŚĆ I WDZIĘCZNOŚĆ - WOBEC SIEBIE LUB INNYCH


Jak często siadasz w ciszy i odczuwasz przyjemne, pozytywne emocje jak miłość i wdzięczność? Czy wiesz, że one zmieniają strukturę twojego mózgu i DNA? Jest to pierwsza zasada prawa przyciągania - poczuć, a reszta to już magia!


Być może lockdown sprawił, że poczułeś je w sobie. Abo odwrotnie - stłamsił te uczucia przez strach o przyszłość. Cała ta sytuacja zamknięcia nas w domach pokazała mi, co jest dla mnie najważniejsze, kim jest osoba z którą spędzam teraz lwią część czasu i nauczyła mnie jak korzystać z różnych narzędzi Jogi, które przybliżają mnie do wewnętrznej harmonii.


Jeżeli więc czujesz, że stymulujesz te uczucia przed innymi, nosisz maskę, czujesz ciężkość w sercu lub blokadę przed postawieniem pierwszego kroku - zatrzymaj się na chwilę i odnajdź prawdziwe JA. Zrezygnuj z udawania, masek, kłótni. Zamiast tego przekieruj tą energię na nowe: marzenia, związki, przyjaciół. Życie to ciągła lekcja, z której należy wysunąć wnioski i pójść dalej.


PODSUMOWANIE


Najwyższy czas odrzucić więc wszystko, co ciągnie Cię w dół, co sprawia ze gnuśniejesz i tracisz zapał. Wiele zależy od Ciebie, od zmiany Twoich nawyków myślowych i działań. Pamiętaj, że wszystko zaczyna się od myśli. Myśl powoduje akcję. Akcja kreuje doświadczenie i Twoją sytuację. Twoja sytuacja wywołuje myśli. Jeśli nie jesteś zadowolony z sytuacji, w której się znajdujesz - zacznij od zmiany myślenia. Czas na zmianę jest właśnie teraz.


Dlatego rok 2021 to najwyższa pora, by rozpakować swój bagaż doświadczeń i ruszyć ku nowemu z pustym plecakiem. Czujesz, jak lekko? To czas na podjęcia najważniej decyzji - decyzji o byciu sobą. Posprzątaj więc głowę, znajdź gotowość na nowe i nie zrażaj się błahostkami. Wykonuj swoją prace z miłością i wdzięcznością do świata i do siebie. Zadbaj o ciało, umysł duszę, nie rób niepotrzebnych zapasów "na gorsze czasy". Bo gorsze czasy nie nadejdą - nadchodzą NOWE.


I z tą energią życzę ci, byś kroczył przez życie!

Namaste.#yogawithpaulina #nowyrok #rady #porady #joga #miłość #zadbajosiebie #nowaenergia #platformajogi #jogazpauliną #postanowienianoworoczne #yoga #mniej #wdzięczność #planynanowyrok #oddychaj #bądźgotowynazmiany #portaljogi #kursjogi #zajęciajogi #wyzwanie

32 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Kim jestem?