Jak bezpiecznie praktykować w domu?GŁÓWNE ZASADY PRAKTYKI DOMOWEJ


Zajęcia online są wygodne. Nie musisz wychodzić z domu oddając się przyjemnemu flow ruchu, oddechu i medytacji. Ćwiczysz o jakiej porze tylko chcesz - rano czy wieczorem! Możesz dopasować swoją praktykę do nastroju i humoru, decydując się na łagodniejszą lekcję lub taką z powerem.


Same korzyści, powiesz. A jednak bez fizycznej opieki trenera, łatwo popaść w nawyk ułatwiania sobie pozycji i odpuszczania niektórych elementów zajęć, co może doprowadzić nawet do kontuzji. Nikt ciebie nie widzi, nie poprawia błędów. A niektóre sygnały w ciele możesz opacznie odczytać, jako coś naturalnego. Wiele mitów jest nieświadomie powielanych przez adeptów jogi. Dla przykładu pewnie słyszałeś, że "jak boli - to dobrze, bo będą zakwasy"?! Otóż - NIEKONIECZNIE!


Ćwiczenia są bezpieczne gdy:

  1. anatomicznie stawy i kręgi ustawione są jeden nad drugim, działają w harmonii, a asany są dopasowane do twoich indywidualnych potrzeb;

  2. czujesz się w pozycjach komfortowo mimo wysiłku;

  3. możesz swobodnie oddychać;

  4. możesz skupić swoją uwagę na jednym punkcie (w ciele, na jednej myśli lub odczuciu);

  5. nawet gdy pojawi się jakieś nieprzyjemne uczucie (ciągnięcie lub drżenie mięśni), mija po wyjściu z pozycji;

  6. po skończonej praktyce pojawia się uśmiech na twarzy lub uczucie głębokiego spokoju.

Analogicznie, jeśli czujesz ból, przeszkadza ci w skupieniu, zapominasz o oddechu albo ćwiczysz na bezdechu, a po wyjściu z pozycji czujesz nieprzyjemne pulsowanie w mięśniu lub ucisk w stawie - to oznaka nieefektywnej, wręcz szkodliwej praktyki!


Na moich zajęciach kultywuję zasadę: ​

Gdy czujesz dyskomfort - zrób mniej. Gdy czujesz ból - zrezygnuj z ćwiczenia


W tym wypadku angielską maksymę należałoby zmienić na "Pain - is NO gain". Joga to wielowiekowa nauka, która uczy wewnętrznej równowagi, a balansu na pewno nie osiągniesz bez komfortu fizycznego, psychicznego i emocjonalnego. Więcej na temat najczęstszych błędów popełnianych w praktyce własnej przeczytasz TUTAJ.


POMOCE DYDAKTYCZNE

Na moich lekcjach używam bardzo wiele "pomocy dydaktycznych": bloczki, koce, paski, bolstery. Są one niezbędna częścią Niyamy zwanej Svadiyaya, czyli nauki i obserwowania najmniejszych sygnałów z wnętrza i na zewnątrz ciała. Przykład: nie możesz w asanie dotknąć dłońmi podłogi - sygnał: spięte tyły nóg, brak połączenia z ziemią. Rozwiązanie: pomóż dłonie na bloczkach, by osiągnąć ten sam efekt. Zaufaj mi, ciągnięciem na siłę niczego nie osiągniesz. A rozluźniając ciało - puści napięcie i wymarzona pozycja sama przyjdzie.

Jeżeli w domu nie posiadasz tych wszystkich magicznych rzeczy, łatwo możesz je zastąpić. Zamiast bloczków użyj książek (jeśli musisz na nich np. usiąść) lub ręczników papierowych (żeby się podeprzeć na przykład w tym wspomnianym skłonie). Zamiast wełnianego koca do jogi użyj koca dla dzieci lub grubego ręcznika. Bolster, czyli tą długą poduchę, zastąpisz poduszkami lub kilkoma kocami złożonymi w pasy i położonymi jeden na drugim, a pasek do jogi zastąpisz krawatem lub zwykłym paskiem do spodni.SŁUCHAJ SYGNAŁÓW POCHODZĄCYCH Z CIAŁA


I najważniejsze - słuchaj swojego ciała. To kontener, w którym żyjesz i o którego zdrowie musisz dbać. Celem praktyki nie jest zrobienie idealnej asany, tak jak instruktorka na zajęciach/ na filmie. Celem jogi jest poczuć przyjemną jedność z obcowania ze swoim ciałem, odnalezienie siebie samego we wciąż pędzącym świecie. Zamiast odhaczania kolejnych, zaawansowanych asan pomyśl, jak się czujesz po jodze. A powinieneś się czuć: spokojniejszy, szczęśliwszy i bardziej ZRÓWNOWAŻONY WEWNĘTRZNIE.

Jeśli nie jesteś pewien swoich asan - zapraszamy na kurs PODSTAWY JOGI - POZYCJA DNIA, gdzie uczysz się wszystkich asan od podstaw. Jeżeli masz problem z kręgosłupem, mamy całą sekcję zajęć skierowanych na profilaktykę Zdrowego Kręgosłupa. A pracę z emocjami wykonasz podczas kursu SPOKOJEM W ŻYCIE. Jak widzisz, każdy znajdzie coś dla siebie!


#joga #bezpieczeństwo #jakcwiczycjoge #jogaonline #zajęciaonline #jogawdomu #platformajogi #studiojogionline

9 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Kim jestem?