10 cytatów Dalajlamy, które otwierają serce i umysł


Lubię poszerzać moją perspektywę kontemplując na cytatami ludzi mądrzejszych ode mnie. Jedna z takich osób jest Dalajlama XIV, którego podziwiam za mądrość i wiecznie dobry humor. To dzięki niemu we wczesnych latach zaczęłam interesować się buddyzmem, medytacją oraz Jogą! Dlatego dzisiaj chciałabym podzielić się z Tobą moimi ulubionymi cytatami otwierającymi serce i umysł.


Kiedy miałam kilkanaście lat i zaczął kształtować się mój system wartości. Szybko zauważyłam że buddyzm bardzo mocno ze mną rezonuje. Cenię sobie go za szerzenie dobroci i tolerancji wobec wszystkich istot na ziemi, nie tylko wobec ludzi. Uwielbiam jego prostotę, bez zbytniego patosu. Za filozofię odpuszczania i miłości. Jest w nim coś, czego brakuje mi w innych systemach wierzeń oraz w ruchach społecznych kultywowanych w dzisiejszym świecie.


Już w moich nastoletnich latach zauważyłam, że to czytanie biografii takich postaciach jak Dalajlama (era cyfrowa: Youtube'a i podcastów zaczęła się, gdy byłam dopiero na studiach) poszerzało moje horyzonty myślowe i po części sprawiło, że zainteresowałam się JOGĄ i MEDYTACJĄ! Przyznaję, że to dzięki Dalajlamie i jego naukom w późniejszych latach postanowiłam zostać nauczycielem jogi.


Dzisiaj chcę podzielić się z Tobą cytatami, do których wracam w moich naukach. Są to proste myśli, ale opatrzone humorem, uśmiechem. Możesz przejść obok nich obojętnie lub zatrzymać się i z uwagą podejść do każdego zdania. A zauważysz, że pod płaszczykiem prostej wypowiedzi kryje się dużo głębsza refleksja dotycząca życia, miłości i szczęścia.


Każdy cytat oprawię moim osobistym komentarzem, często cytując w nich samego mistrza. Ciężko jest bowiem wybrać tylko 10 myśli, gdy jest ich tysiące. Miłego czytania!CYTATY O ŻYCIU


Na pewno znasz osoby, które żyją przeszłością lub przyszłością. Mówią: "Kiedyś to życie było lepsze..." albo "W przyszłości jeszcze odnajdę spokój...". Ale nie żyjemy ani w przyszłości ani w przeszłości - żyjemy tu i teraz. W dniu dzisiejszym, a nie wczoraj czy jutro. Dlatego jeśli chcesz być szczęśliwy, spokojny, odnajdź siebie w chwili obecnej. Uważny i świadomy umysł pokaże ci, że twoje lęki i rozgoryczenia istnieją tylko w głowie, a czas jest relatywny. Wszystko czego potrzebujesz możesz odnaleźć teraz: za pomocą medytacji, obserwacji i akceptacji.


Problemy są nieodłącznym elementem życia. Nie ma na świecie osoby, która nie miałaby problemów - nawet bogaci celebryci się z nimi zmagają. Pewnie się ze mną zgadzasz? Ale gdy już się pojawiają, nagle wytrącają z równowagi. Myślisz o problemach bez przerwy i nie możesz spać snując wszelkie wyobrażalne lub niewyobrażalne scenariusze w głowie. Tracisz niesamowitą ilość energii i skupienia. Co należy wtedy zrobić? Rozwiązać problem! Może to się okazać, że musisz zainwestować pewną pulę czasu, pracy lub pieniędzy na jego rozwiązanie, ale większość problemów da się tak rozwiązać . A jeśli jest to problem niemożliwy do rozwiązania? Zaakceptuj wtedy dany stan rzeczy i idź dalej. I tak niczego nie wskórasz, a martwieniem się stracisz mnóstwo nerwów lub kolejną nieprzespaną noc.

Pewnie myślisz, że jesteś zbyt mały, żeby osiągnąć sukces/ zarobić pierwszy milion/ zdobyć sławę/ czy po prsotu być szczęśliwy? Nie tylko ty! W Polsce mamy "plagę zaniżonej samooceny" i lęku o przyszłość. Nawet wobec samych siebie bywamy rygorystyczni, obwiniający i niesprawiedliwi. Natomiast siła, którą masz wewnątrz jest wystarczająca, by przenosić góry! I tylko od twojego nastawienia i wiary w siebie zależy, czy naprawdę będziesz to robić!

Parafrazę tego cytatu usłyszałam wiele lat temu podczas warsztatów głosu w Berlinie. "Spokój, delikatność i współczucie są najwyższą formą siły, na jaką stać człowieka" - mówiła nauczycielka. Tak naprawdę osoby, które najgłośniej krzyczą, narzekają i przeklinają mają zaniżone poczuciem wartości, a głośnym zachowaniem skutecznie kamuflują strach, rozgoryczenie i niepewność. Gdy ujrzysz te osoby od tej strony, będziesz mógł im współczuć, a ich zgryźliwe uwagi puścić mimo uszu. Nie dotykają cię, bo masz spokojny umysł. A jak sam Dalajlama mówi "Spokój umysłu jest najwyższym źródłem szczęścia psychicznego."CYTATY O MIŁOŚCI

Miarą miłości nie jest ilośc kwiatów czy czekoladek ofiarowanych w prezencie, ale to jak traktujesz drugą osobę. Jeżeli wspierasz swoją partnerkę/ra, dajesz jej/jemu oparcie, gdy tego potrzebuje i miłość, która przezwycięża wszelkie przeciwności losu - stworzycie silny i pełny związek, który przetrwa wszystko.

Kolejny cytat o miłości dotyczy związku jako instytucji wiążącej dwoje ludzi (i nie mam tu wcale na myśli małżeństwa). Tylko miłość, bez pożądania posiadania drugiej osoby, bez zazdrości i kontroli - ma szansę przerwać. We współczesnym świecie zbyt często mylimy chęć "bycia w związku" z prawdziwym uczyciem, które powinno dodawać skrzydła, a nie je podcinać. Powinno być obopólnym prawem obojga ludzi, a nie ograniczeniem ich wzajemnej wolności. Dlatego moim zdaniem prawdziwa miłość jest wtedy, kiedy możesz pozwolić drugiej osobie odejść, gdy tego pragnie. Lub cieszyć się z jej/jego szczęścia - nawet jeśli odnajduje to szczęście z kimś innym, a nie z Tobą. Obojętnie czy to związek pary, matki do dziecka, dziadków do wnuków czy najbliższych przyjaciół.