Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Zajęcia online są fajne - nie musisz wychodzić z domu, możesz oddać się przyjemnemu flow ruchu, oddechu i medytacji, o jakiej porze tylko chcesz! Jednakże bez fizycznej opieki trenera, łatwo o błędy w praktyce, bo nikt ich nie zobaczy i nie poprawi. Dlatego niezwykle ważne jest, żeby zupełnie poddać się zasadzie Pauliny:

Gdy czujesz dyskomfort - zrób mniej. Gdy czujesz ból - zrezygnuj z ćwiczenia

W tym wypadku angielską maksymę należałoby zmienić na "Pain is no gain". Joga to wielowiekowa nauka, która uczy balansu, a balansu na pewno nie osiągniesz bez komfortu fizycznego, psychicznego i emocjonalnego.

Więcej na temat błędów w praktyce przeczytasz na BLOGU.

Dodatkowo Paulina w swoich lekcjach używa bardzo wiele "pomocy dydaktycznych" jak: bloczki, koce, paski, boostery. Są one również niezbędna częścią twojej Niyamy - Svadiyaya, czyli nauki płynącej z życia i obserwowania najmniejszych sygnałów płynących z zewnątrz, ale i z wnętrza ciała. Przykład: nie możesz w asanie dotknąć dłońmi podłogi - sygnał: spięte tyły nóg, brak połączenia z ziemią - rozwiązanie: pomóż sobie bloczkami, by osiągnąć ten sam efekt. I zaufaj sobie, rozdrażnieniem, ciągnięciem na siłę - nic nie osiągniesz. A rozluźniając ciało - to wszystko samo przyjdzie.

Jeżeli w domu nie posiadasz tych wszystkich magicznych rzeczy, łatwo można je zastąpić. Zamiast bloczków użyj książek (jeśli musisz na nich np. usiąść) lub ręczników papierowych (żeby się podeprzeć na przykład w tym wspomnianym skłonie). Zamiast wełnianego koca do jogi możesz użyć koca dla dzieci lub grubego ręcznika. Bolster, czyli tą długą poduchę, zastąpisz poduszkami lub kilkoma kocami złożonymi w pasy i położonymi jeden na drugim, a pasek do jogi zastąpisz krawatem lub paskiem do spodni.

I najważniejsze - słuchaj swojego z ciała. To kontener, w którym żyjesz i który chce dla ciebie jak najlepiej. Celem praktyki nie jest to, że zrobisz wszystkie asany idealnie, tak jak instruktorka na filmie, ale to jak się czujesz po niej. A powinieneś się czuć: spokojniejszy, szczęśliwszy i bardziej ZBALANSOWANY WEWNĘTRZNIE

Jeśli nie jesteś pewien swoich asan - zapraszamy na kurs PODSTAWY JOGI - POZYCJA DNIA, gdzie uczysz się wszystkich asan od podstaw. Jeżeli masz problem z kręgosłupem, mamy całą sekcję zajęć skierowanych na profilaktykę Zdrowego Kręgosłupa. A pracę z emocjami wykonasz podczas Kursu SPOKOJEM W ŻYCIE. Tak więc, każdy znajdzie coś dla siebie!

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram

©2020 by yoga-with-paulina.